Jakie rozróżniamy rodzaje zaworów bezpieczeństwa?

Wbrew pozorom można rozróżnić bardzo dużo zaworów bezpieczeństwa, które różnią się między sobą nie tylko konstrukcją wewnętrzną, ale i wielkością oraz materiałem, z którego są wykonane. Dlatego bardzo ważne jest, aby w zależności od ich przeznaczenia, dobrać odpowiednie zawory bezpieczeństwa do konkretnej instalacji. Jeżeli zrobimy to umiejętnie, to nie zaszkodzą one całej armaturze, którą zamiast zabezpieczać, mogłyby z łatwością uszkodzić, co wiązałoby się ze znaczącymi stratami. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej popularnych rodzajów zaworów bezpieczeństwa.

Zawory redukcyjne ciśnienia

Czasami specjaliści określają je mianem zaworów balansowych. Jak sama nazwa na to wskazuje, służą one do utrzymania stabilizacji i ewentualnej regulacji ciśnienia podczas przepływu cieczy, gazu, bądź też pary. W przypadku, kiedy w danej instalacji wymagana jest bardzo wysoka stabilizacja, stosuje się zawory redukcyjne z pilotem, czyli kolejnym, małym zaworem. Odpowiada on za sterowaniem otwarciem głównego zaworu. Są to już bardziej skomplikowane zawory bezpieczeństwa.

Zawory upustowe

Są one kolejnym rodzajem zaworów bezpieczeństwa, które w wypadku przekroczenia najwyższego, bezpiecznego poziomu ciśnienia, otwierają się samoistnie. Dzięki temu, dane medium znajdujące się w instalacji, odprowadzane jest poza nią, normując w ten sposób poziom ciśnienia, które gwałtownie spada. Nie musi to być jednak jednoznaczne z pewnymi stratami. Medium ponownie, jeżeli pozwala na to instalacja, może powrócić do obiegu w celu recyrkulacji. Gdzie montuje się na ogół te zawory bezpieczeństwa? Z pewnością są one obecne przy różnorodnych pompach, które narażone są na częste przeciążenia, do których nikt nie chce dopuścić. Zawory upustowe skutecznie chronią je przed tym.

Kątowe zawory bezpieczeństwa do wody

Można rozróżnić wiele typów tych zaworów, do których konstruowania jest używana sprężyna, bądź też dźwignia. Te zawory bezpieczeństwa, dedykowane do wody, zazwyczaj wykonywane są z brązu, zaś wszystko to, co znajduje się wewnątrz nich, ze stali. Dzięki temu są one w dużej mierze odporne na nieuniknione korozje.

To oczywiście nie wszystkie typy zaworów bezpieczeństwa, których na rynku jest całe mnóstwo. Ich rodzaje, jak zostało to pokazane powyżej, zależą od tego, do czego są one wykorzystywane oraz od mediów, z którymi będą miały one w przyszłości bezpośrednią styczność. Niektóre z nich są na tyle zaawansowane technicznie, że tylko specjaliści z danej branży są w stanie je umiejętnie dobrać do danej instalacji. Jeżeli nie mamy o nich żadnego pojęcia, to powinniśmy pozostawić je prawdziwym profesjonalistom.

Artykuł powstał dzięki firmie: http://zawory-bezpieczenstwa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *