Styl nowoczesny – jak to z nim było i jest?

Jest to bardzo popularne hasło, które tak naprawdę każdej osobie kojarzy się z czymś całkowicie innym. Nic w tym dziwnego, gdyż słysząc „nowoczesny” nie wszyscy myślą w pierwszej kolejności o wystroju wnętrz, ale przykładowo o nowych technologiach, niecodziennych ubraniach, czy też mieście przyszłości. Wbrew pozorom przykłady te łączą się sobą i przejawią w zasadach, które kierują nami podczas aranżowania pomieszczeń w stylu nowoczesnym.

Ale jak to właściwie było z tym stylem?

Wielka fala popularności tego typu sposobu dekorowania pojawiła się już na początku XX wieku i okazała się czymś świeżym oraz innowacyjnym. Była to doskonała alternatywa, dla królującego jeszcze wtedy stylu klasycystycznego. Przepych, bogate zdobienia niczym z pałaców, duże ozdoby i mnogość ozdóbek, to wszystko to, od czego chciano powoli odejść. Ten podziwiany jeszcze w dzisiejszych czasach styl, stawał się coraz bardziej kosztownym przedsięwzięciem dla ludzi żyjących w XIX wieku, których często nie było już stać na tego typu wydatki. Nie powinno więc nikogo dziwić, że szukano alternatywy, którą okazał się funkcjonalny i dużo tańszy styl nowoczesny.

Co zatem takiego się zmieniło?

W pierwszej kolejności zrezygnowano z nadmiaru zdobień i ozdób, których zawrotna ilość była niekiedy przytłaczająca. Ludzi zaczęła interesować symetria, prostota i funkcjonalność. Te trzy cechy dotyczyły mebli, jak i sposobu, w jakim zaczęto urządzać swoje mieszkania. Powoli rezygnowano z ozdobnych, dodatkowych rzeźbień oraz wytwornych obić kanap i krzeseł, na rzecz stonowanych i jednolitych materiałów.

Również goszczące na ścianach szczegółowe i drogie obrazy w kosztownych ramach, zaczęły ustępować miejsca prostszym i bardziej stonowanym ozdobom. Myśląc o stylu nowoczesnym w pomieszczeniach, widzimy dużo przestrzeni oraz minimalizmu, na rzecz którego zrezygnowano również z różnorodnych barw i tapet. Na ścianach zaczęły pojawiać się panele ozdobne 3d, które same w sobie stanowią ozdobę, uwydatnianą dodatkowo przez oświetlenie.

Funkcjonalność w stylu nowoczesnym jest podstawą. Jeżeli czegoś nie używamy, oznacza to, że jest to zbyteczne i najlepiej byłoby się tego pozbyć, gdyż dzięki temu otrzymamy dodatkową przestrzeń, która jest tak eksponowana w tym typie aranżacji. Warto zauważyć, że każda osoba ma inne pomysły na to, jak wpasować się w ten styl. Ktoś wybierze chociażby dywan, który wzbogaci wizualnie pomieszczenie, ktoś inny zdecyduje się na panele ozdobne 3d. To, co wybierzemy, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *